نظام آموزش در راه شایستگان

چشم دل باز کن که جان بینی

آن چه نادیدنی ست آن بینی

دل هر ذره را که بشکافی

آفتابیش در میان بینی

هاتف اصفهانی ، در این ترجیع بند عرفانی ، به آفتاب نهفته درمیان هر ذره اشاره دارد ، ما در مؤسسه فرهنگی راه شایستگان ، از این شعر وام گرفتیم تا وجود ” آفتاب تربیت ” را در ذره ذره آموزشمان معرفی کنیم . نگاه مؤسسه به ” آموزش ” از مجرای باریک و صعب ” تربیت ” عبور می کند، بنابراین با چنین نگاهی ، “پرورش مقدم بر آموزش ” اصل لایتغیر، مهم و با اولویت اول مؤسسه قرار می گیرد و تحت تاثیر این نگرش ، تلاش می شود تا همه آموزش ها اعم از : آموزش رسمی – غیر رسمی – فوق برنامه ها و پژوهش ، به آموزشی مؤثر تبدیل شوند.

در مؤسسه، آموزش از پرورش، علم از عمل، آموزش از زندگی، جدا دیده نشده.علوم و درس‌­ها به گونه‌­ای طراحی می شوند که دانش‌­آموزان، به قدرت شناخت و فهم و درک دنیای متغیر و پیچیده­‌ای که در آن زندگی می کنند، دست یابند و به این واقعیت که تمام رشته­‌های علوم و درس‌­ها به هم مرتبط می‌­باشند پی ببرند.زیرا که موضوع همه آن­ها جهان هستی است که واحد و یگانه می­باشد، منتهی هر درس و علمی از یک بعد، آن را مورد مطالعه و شناخت قرار می­‌دهد.

در دپارتمان­‌های گوناگون،درس‌­ها به گونه‌­ای طراحی می­‌شوند که دانش‌­آموزان از طریق بکاربردن متدهای علمی در آزمایشگاه­ها،کتابخانه‌­ها و کارگاه­‌های تخصصی متعدد، به همان نتایجی برسند که دانشمندان و مخترعین و مکتشفین، قبلا به آن­ها رسیده­‌اند. و هم چنین مسیر را برای کشف نتایج جدید، خلاق و نو باز ببینند و به تولید علم در سطح دانش سازمان یافته ، قبل از آموزش عالی بپردازند.

ساختار آموزش دبستان

ساختار آموزش متوسطه یک
ساختار آموزش متوسطه دو