اصول تربیت در دیدگاه مؤسسه فرهنگی راه شایستگان

نمودار فوق به تنهایی، نمایانگر سال­ها تفکر، اندیشه و داشتن فلسفه برای تربیت، در نگاه خدمتگزاران این مجموعه است، در اینجا به ابعاد مختلف رشد در دانش آموز که همان فرزند مستعد تربیت است، به صورت پیوسته و درهم تنیده نگریسته می­‌شود، وتلاش می شود که کلیه فعالیت­‌ها، برمدار توجه به این چهار رشد، آن­‌هم برمبنای فطرت انسانی، بدون

هیچ­گونه تصرف و تقلید، طرح‌­ریزی شود و فرزندان این مؤسسه بتوانند آزادانه و آگاهانه در هر گروه فعالیتی که انتخاب می کنند، تجربه و مهارت کسب نمایند و خود را برای فردایی بهتر آماده نمایند و برای درک تعادل در هستی و بیداری معنوی و فطرت خداداده خویش گام بردارند.

در جهان بینی و نظام ارزشی مؤسسه فرهنگی راه شایستگان،توجه به دین و اخلاق، از مهم­ترین ارکان بوده و تلاش می‌­شود در کلیه فعالیت‌­های تربیتی و حتی علمی و عملی، مدیریتی،برنامه‌ریزی، تکنولوژی و… ، این اصل اثرگذار باشد.

این مؤسسه ضمن اینکه همسو با اجتماع حرکت می‌­کند و فرزندانش را متعلق به جامعه می‌­داند و تلاش  می کند آنها را برای داشتن جامعه­‌ای پویا، و غنی از ارزش­ها؛ مسئولیت‌­پذیر تربیت نماید.

اصل دیگری که در مؤسسه راه شایستگان برای تربیت فرزندانش مورد توجه است، اصل زندگی عملی و یا پراتیک است، اینکه فرزندان راه شایستگان در آزمایشگاه، در محیط­‌های تئوری و نظری و فکری، در مباحث پژوهشی، در هنر و مهارت، و حتی در محیط­‌های فیزیکی و امکانات مؤسسه، ایده­‌هایشان را عملیاتی کنند.

اصل بعدی توجه به تفاوت‌­های فردی است، ما در راه شایستگان براین باوریم که اگرچه انسان­ها از منظر فطرت انسانی، وجوه مشترک بسیاری دارند و خالق یکتا آنها را به صورت فطری نزدیک آفریده است ، اما از منظر خصوصیات فردی و رفتار، کاملا مجزا بوده و از ظرائف و ویژگی­‌های مجزای بسیاری برخوردارند.پس توجه به اصل تفاوت­‌های فردی بسیار با اهمیت است.

اصل تربیت فرزندان به توصیه امام علی (ع) :

لا تقسروا اولادکم علی آدابکم فانهم مخلوقون لزمان غیر زمانکم:

  فرزندانتان را به انجام آداب خودتان واندارید؛ زیرا آنان برای زمانی، غیر از زمان شما آفریده شده اند.

و در این اصل هم آنچه در توان داریم به کار می­‌گیریم تا به آداب این زمانه، عزیزانمان به مقصد کمال دست یابند و با استفاده از ابزارهای تکنولوژی با آنان همسو و همراه می ­شویم.

نمایش رادیویی

نمایش کلید دار کعبه

 هاجر کیست؟

مهاجر نور

کلیپ برای مناسب های مذهبی