درباره نمودار تشکیلاتی و سازمانی مؤسسه فرهنگی راه شایستگان

به نام خدای مهربان

ویژگی نمودار

۱- دانش آموزان در جایگاه رفیع و در رأس قراردارند و هدف اصلی و مرکز توجه مؤسسه را تشکیل می­دهند.

۲- نوع روابط سازمانی و تشکیلاتی مؤسسه، « دو سویه – همه سویه » است.

۳- نمودار، همانند یک ارگانیسم موجود زنده، از اجزا و ارگا‌‌‌ن‌­های به هم پیوسته که بر روی یک­دیگر تأثیر و تأثر متقابل دارند، تشکیل شده­ است، لذا دارای روح و حیات بوده، از نمودارهای رایج، که روابط میان اجزای آن، یک طرفه، مکانیکی و بی‌­روح همچون دنیای اشیا می­‌باشند، متمایز است.

۴- تعامل و روابط میان اجزا و ارگا‌‌ن‌­ها در نمودار، لزوم توجه به دموکراسی در آموزش و پرورش، و پرهیز از اِعمال دیکتاتوریِ آموزشی و پرورشی یعنی صدور دستورات یک‌­طرفه خشک، بی‌روح و از بالا به پایین را نیز خاطر نشان می­‌سازد.

۵- از آنجا که نمودار مجموعه به­‌هم پیوسته‌­ای را ارائه می‌­دهد، لذا در برخورد با مسایل تربیتی و پیدا کردن راه حل  برای آن­ها، « دیدگاه و روش سیستمی » را به ما القا می‌­نماید.

۶- در مقایسه با نمودارهای رایج  و متداول در کشور، اعم از سازمان­‌های دولتی و غیردولتی، نمودار سازمانی و تشکیلاتی مؤسسه، نامأنوس، غیر معمول و خلاف عادت به نظر می‌­آید، از این نظر که در نمودار، شیوه بیان و انتقال اندیشه و احساس، به رنگ دیگری به نمایش گذاشته شده است، در نمودار، به جای این­که هیئت امنا برحسب معمول، در رأس قرارگرفته باشد، تا بزرگی مقام، آقایی و سروری او به نمایش گذاشته شود، و همچنین احاطه‌اش نسبت به کسان و مقام­‌های دیگری که در ذیل او قرار گرفته‌­اند را نشان دهند و توجه دهند که همگی آنان زیر مجموعه، تحت الامر، و در خدمت هیئت امنا می‌باشند، ولی درست برعکس، در این نمودار، هیئت امنا در پایین­‌ترین جای نمودار خود را قرارداده است.البته این نکته لازم به ذکر است نه تنها این هیئت امنا، بلکه اصولا تمام هیئت امناهای دیگر از این دست که، در مؤسسات  عام المنفعه و در نیکوکاری و ارائه‌­ی خدمات خیرخواهانه به نفع و اصلاح امور مردم و جامعه  قدم‌­های مثبت و بنیادی  برمی­‌دارند، ازیک چنین روانشناسی،روحیه و طبع و نیتی برخوردار می باشند.زیرا این شخصیت­ها از بذل مال و امکانات اقتصادی خود دریغ نداشته و کوتاهی نکرده‌­اند، این بزرگواران عزیز، با زبان حال و کردارهای نیک خود آن هم از روی خلوص نیت و سوز فرهنگی و کنش­‌های اجتماعی خیرخواهانه و انسان دوستانه خود می‌خواهند پیام­‌هایی را خطاب به همه­ ما در همه حوزه­‌های سطوح جامعه برسانند، پیام­‌های ایشان چیست؟

۱- توجه و تمرکز، ما در هر کاری که داریم بخصوص در حوزه تعلیم و تربیت باید بر روی خیر و صلاح و رشد و ارتقا و پیشرفت های اقشار مردم جامعه و ثبات و اقتدار کشور بوده باشد.

۲- نکته دیگر این­که، آقایی، سروری و بزرگواری در واقع و نفس الامر، چیزی است که در پروسه خدمت‌گزاری و یاری رساندن به دیگران تحقق پیدا می‌­کند.گویا اشاره ایشان به این گفته از پیامبر اسلام می­‌باشد که فرمودند: سید القوم خادمهم. یعنی در هر گروه و قومی، آقا و بزرگ واقعی و به حق، آن کسی است که به آن قوم و گروه خدمت می‌­کند، و به آنها خیر و نیکی، اصلاح و راهنمایی و یاری می‌­رساند تا به رشد و ترقی و ثمربخشی انسانی خودشان دست یابند. برپایه این دیدگاه­‌ها، هیئت امنا اگرچه  قدم اولیه  که قدم مالی،مادی و انسانی بوده است را برداشته و از این جهت ریشه کار است و حق تقدم را دارا می‌­باشد و معنی الفضل للمتقدم درباره‌­اش صادق می باشد، ولی با وجود این مزیت‌­ها و برتری­‌ها، معذالک او خود را یک خدمت‌گزار می داند که به دنبال هیچ منت­‌گزاری یا نام و نشان و شهرت و آوازه­ای نمی‌­باشد و لذا برای این­که منظو رخود، موضع‌­گیری و فروتنی‌اش را برساند، در نمودار، خود را در پایین‌­ترین جا قرار داده تا شاید تذکری بوده­ باشد برای جامعه.

زیرنویس:

· Research & development :   تحقیق و توسعه.

· رشد همه جانبه: « رشد جسمی و بدنی » – « رشد عقلی و ادراکی » – « رشد عاطفی و اخلاقی » – « رشد اجتماعی، سیاسی و اقتصادی» که در برنامه­‌های پرورشی – آموزشی تحقق پیدا می­‌کند.

· دانش‌­افزایی مؤسسه شامل کادر و اولیا می‌­باشد.

· شوراها شامل: شورای برنامه­‌ریزی مقاطع، شورای تخصصی دروس، شورای معلمین راهنما، شورای پایه‌­ها، شورای میان پایه‌­ها، شورای معارف، شورای هنر، شورای نظامت، شورای دانش آموزی و …

· IT فناوری ارتباطات و اطلاعات.